Tudom, hogy jó úton haladok, mert nincs előttem lábnyom.

Létezésem morzsái

Létezésem morzsái

"Ah, a bölcsészek? Na ők teljesen más világ.."

2018. február 11. - szívbűvölő

A tegnapi napon nem először és szerintem nem is utoljára hallottam ilyesmit, hogy a bölcsészek furák. Többször negatív jelzőkkel illetik őket és hobbiszakmának nevezik szakmáikat.
De miért tűnnek "furának" a bölcsészek? Elvontnak, őrültnek, művészléleknek titulálják őket, de milyen alapon?

Besorolás szerint bölcsész vagyok. Nem a hagyományosan vett értelemben, vagyis a legtöbbször a bölcsész címszó alatt a szabadbölcsész, filozófia szakos hallgatókra asszociál mindenki. 
De vannak akik úgy gondolják, hogy akik bölcsészettudományi karra járnak, mind bölcsészek. Szóval összességében jó magam is bölcsész vagyok. 
A bölcsész szakokról nagyon kevesen tudnak reális dolgokat, a legtöbbször a sztereotípiák uralják a közvéleményt. 
3 éve "élek" bölcsész életet, amely idő alatt elég sok mindent megtudhattam a gondolkodásról, felfogásról. 

Megpróbálom megfogalmazni, úgy, hogy egy NEM bölcsész is megérthesse:
Vannak olyan emberek akik számokkal dolgoznak, vannak akik vonalzóval, vannak akik kétkezi munkát végeznek, vannak akik zenélnek, vannak olyanok akik programoznak és vannak a bölcsészek. 
A bölcsészek azok akik gondolkoznak. Gondolkoznak, de nem feltétlen matematikai képletekkel. Gondolkoznak a világról, összefüggéseket keresnek, emberi kapcsolatokat vizsgálnak, viselkedési mintákat próbálnak megfejteni. Szeretik érteni a körülöttük lévő világot, szeretnek emberi kapcsolatokat építeni. Szeretnek figyelni és megérteni. 
Biztosan elfogult vagyok, de úgy gondolom, hogy e kar tanulói azok, akik örökké gondolkoznak, mindenen. Kutatnak, keresnek és próbálják megérteni a körülöttük zajló dolgokat. Rengeteget foglalkoznak az emberi kapcsolatokkal ezért egy idő után jobban kezelik őket, mint mások. 
A bölcsészek általában azok, akik mindig 'furának' tűnhetnek. Mert sokat olvasnak, mert nagy szemekkel figyelnek egy-egy eseményt, mert váltanak két szót a hajléktalanokkal, mert bátran mosolyognak az utcán, mert felvállalják gondolataikat. "A magas szintű általános műveltség, a mélyebb, elemzőbb gondolkodás sok területen hasznos lehet. Sőt többen azt vallják, hogy ők az átlagnál humánusabbak, empatikusabbak, türelmesebbek."

Találtam egy kérdést, gyakorikérdéseken, szeretném megosztani. 
Szóval a kérdés úgy hangzik, hogy: "A bölcsészek mire jók?"
Válaszok: 
-Szerintem semmire sem jó a bölcsész diploma, az egésznek semmi értelme. (...)Tipikus céltalanok szaka. Lényeg: az egész egy értelmetlen, munkaanélkülieket termelő baromság.
-Nyelvészet, irodalom, ilyesmi. Az égvilágon semmire se jó. 

Van pár mondat, amivel simán kilehet akasztani egy bölcsészt, csak, hogy értsétek miről is beszélek: 
Forrás:http://tizdolog.hu/2013/09/16/10-mondat-amivel-kiborithatsz-egy-bolcseszt/

“Akkor te is szereted hajnalig kocsmában inni az olcsó bort, meg cigizgetve világmegváltani?” – Sörös vagyok, nem cigizek, de amúgy alapvetően ja. És?

“El tudsz mondani egy verset fejből?” – Régészetet tanulok, de amúgy simán. Sőt, közben átbiciklizek egy égő karikán, és egy labdát is egyensúlyozok az orromon.

A bejegyzés trackback címe:

https://azutam.blog.hu/api/trackback/id/tr8113618336

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása